Nowości

Informujemy iż od 7.04.2015r. do 17.04.2015r … czytaj więcej

Data dodania: 07/04/2015

Firma Slick I Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie zapraszają na spotkanie 25 marca 2015 godz 11:00

Sala konferencyjna UG Łuków ul.Świderska 12 z Krajowym Koordynatorem Systemowo Gr … czytaj więcej

Data dodania: 09/03/2015


Najczęstsze pytania (FAQ)

CO TO JEST KLIMATYZATOR I JAK DZIAŁA?

Klimatyzator dosłownie oznacza urządzenie do chłodzenia pomieszczenia. Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Proces działania klimatyzatora polega na tym, że wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Następnie  powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Kolejno potem czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura) i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego ( kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Klimatyzatory wyposażone w układy sterowania mogą utrzymywać stałą, zadaną temperaturę w pomieszczeniu oraz (w niewielkim zakresie) również wilgotność powietrza.

Należy dodać, iż początkowo klimatyzator stanowiło zwarte urządzenie, montowane najczęściej na elewacji budynku lub w oknach. Jednakże  ze względu na znaczny hałas jaki generuje sprężarka, zdecydowano się podzielić urządzenie: parownik wraz z wentylatorem tworzy jednostkę wewnętrzną, natomiast skraplacz wraz ze sprężarką - jednostkę zewnętrzną. Obie jednostki połączone są obecnie ze sobą dwoma przewodami freonowymi (gazowym i cieczowym). Dzięki takiemu rozwiązaniu pozwala to umiejscowić jednostkę zewnętrzną z dala od przebywania ludzi. Klimatyzatory podzielone na dwie części, tj. jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną nazywamy klimatyzatorami typu Split.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE KLIMATYZATORA?

Klimatyzatory w prywatnych domach i mieszkaniach są w Polsce coraz bardziej popularne. Z badań oferteo.pl wynika, że nad zakupem klimatyzatorów przenośnych zastanawia się 52% osób, nieco mniej nad klimatyzatorami montowanymi na ścianie - 38%. O klimatyzatory podsufitowe, zwane także kasetonowymi, pyta natomiast 10 procent zainteresowanych klimatyzowaniem prywatnych powierzchni mieszkalnych.

Podstawowe pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed wyborem urządzenia brzmi: jaka będzie jego funkcja, czy klimatyzator ma tylko chłodzić powietrze, czy też je ogrzewać, osuszać, oczyszczać ewentualnie dodatkowo jonizować?                                                                                                                                                                                                                                                                        

Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora: 

Poza powyżej podanymi czynnikami, które stanowią ważną rolę przy wyborze klimatyzatora równie ważnym jest odpowiedni wybór instalatora. Profesjonalny montaż urządzenia przez fachowca zagwarantuje nam prawidłową pracę urządzenia oraz serwis gwarancyjny. Oczywiście ustalając montaż urządzenia należy również wziąć pod uwagę estetykę wnętrza w którym będzie zamontowany klimatyzator. Tak aby stanowił spójność w funkcjonowaniu jak i wyglądzie.

CZY KLIMATYZATORY MOGĄ OGRZEWAĆ?

Większość nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych dostępnych na rynku wyposażonych jest w funkcję grzania. Oznacza to, że posiadają one dodatkowo pompę ciepła (powietrze-powietrze), za pomocą której można uzyskać efekt odwrotny do chłodzenia, a pomieszczenia ogrzewane są ciepłym powietrzem. Jednak cały ten proces odbywa się dzięki odpowiedniemu układowi pracy czynnika chłodzącego.Otóż  w klimatyzatorze z funkcją grzania znajduje się specjalny zawór czterodrożny, który umożliwia odwrócenie transportu energii cieplnej. Pobrana z otoczenia poprzez jednostkę zewnętrzną energia cieplna transferowana jest do jednostki wewnętrznej, która to z kolei ogrzewa pomieszczenie. 

Funkcja grzewcza klimatyzatorów jest szczególnie przydatna wczesną wiosną oraz jesienią, gdy nie pracuje ogrzewanie centralne, ale także podczas łagodnej zimy. Ważną zaletą takich urządzeń klimatyzacyjnych jest fakt, że ciepło przez nie wytwarzane jest znacznie tańsze niż ciepło uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych, akumulacyjnych, czy popularnych farelek, które często wykorzystuje się w okresie przejściowym jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki filtrom, w jakie wyposażony jest obecnie każdy nowoczesny klimatyzator, ogrzewane wnętrza wypełniają się również oczyszczonym i pozbawionym kurzu powietrzem.

Dodatkowo należy wspomnieć, iż wydajność klimatyzatorów z funkcją grzania zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że im temperatura jest niższa, tym klimatyzatory słabiej grzeją. Należy zatem pamiętać, że urządzenia te pracują najefektywniej zazwyczaj do 0°C lub -5°C. Jeżeli temperatura powietrza na zewnątrz spadnie poniżej tego poziomu, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że część zewnętrzna klimatyzatora może ulec oblodzeniu i w rezultacie cały system przestanie właściwie spełniać swoją rolę. Dlatego też, warto pamiętać o tym, że klimatyzator wyposażony w funkcję grzania nie jest w stanie w pełni zastąpić typowego ogrzewania. Może jedynie stanowić doskonałą alternatywę dla wszelkich dodatkowych źródeł ciepła, które wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach w okresach przejściowych – przed uruchomieniem centralnego ogrzewania lub po zakończeniu sezonu grzewczego.

CZY WARTO JESIENIĄ ZAINWESTOWAĆ W KLIMATYZACJĘ?

W dzisiejszych czasach urządzenia klimatyzacyjne pracować mogą w dwóch obiegach: chłodzenia lub grzania – wykorzystując powietrzną pompę ciepła.

Najbardziej popularne zestawy klimatyzacyjne MHI typu „Split” składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej - zewnętrznej. Wyposażone są w pompę ciepła, co oznacza możliwość dogrzewania pomieszczeń w okresach wiosenno - jesiennych, wykorzystując bezpłatną, „czystą energię” ze środowiska (kosztuje tylko energia zasilania sprężarki, która stanowi ok. 30% energii pozyskanej *). Zaletą tej prostej klimatyzacji są : doskonała filtracja powietrza (filtry antyalergiczny, enzymatyczny, fotokatalityczny, zmywalny-odwaniający) system antyalergenowy, bardzo cicha praca (nawet 21 dB ), daleki zasięg strumienia powietrza, szybkość i wysoka sprawność, energooszczędność (klasa energetyczna A).

Jesienią, czyli po szczycie sezonu klimatyzacyjnego, łatwiej jest kupić klimatyzatory w niższych, często wyprzedażowych cenach. Importerzy bowiem „czyszczą swoje magazyny” aby nie przechowywać urządzeń aż do kolejnego sezonu. Ponadto Instalatorzy klimatyzacji właśnie jesienią mają już więcej czasu i są chętni do negocjacji cenowych za wykonanie montażu instalacji. Cała inwestycja może więc zamknąć się sporo niższym kosztem

Czat z konsultantem on-line

Chat jest w trybie offline.
Wysłane przez Ciebie wiadomości zostaną
dostarczone, gdy chat przejdzie do trybu online.
Jesteśmy online od pn. do pt. od godz 8 do 16.

')